En Kazançlı Yatırım Araçları: Yatırım Fonları ve Borsa Yatırım Fonları

Müşterilerden toplanan fonlar karşılığında, hisse senedi, kira sertifikası şeklinde sermaye piyasası çalgılarından ve altın ile diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyleri yöneten enstrumanlara, yatırım fonu denir. Yatırımcılar fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını satıl alırlar ve bu şekilde fona katılım sağlarlar.
Düzgüsel şartlarda kendiniz bir portföy oluşturmak yerine halihazırda güvenilir ve ustalaşmış kişilerin oluşturduğu yatırım fonlarıyla işlem yapabilirsiniz. Böylece risk dağılımı sağlanmış bir portföyde paranızı güvenli bir halde değerlendirmiş olursunuz.
Yatırım fonları, profesyonel yöneticiler tarafınca yönelirler ve sizin yapmanız gereken birçok işi onlar yaparlar. Bununla birlikte riskin dağıtılması mevzusunda da yatırım fonlarının avantajı büyüktür. Farklı yatırım araçlarıyla işlem yaparak hem gelir artırılır hem de risk minimum düzeyde tutulabilir. Yatırım fonları kolay bir halde nakde çevrilebilir olmalarıyla da avantajlıdırlar. Büyük ölçekli yatırım avantajı sunan bu fonlar, vergi avantajı da sağlamaktadır.
Borsa Yatırım Fonları
Bir fon türü olan borsa yatırım fonları (BYF), bir endeksi baz alır ve bunun performansını yatırımcılara yansıtmaya yarar. Melez bir finansal varlık olarak tanımlanır. SPK tarafınca, halktan katılma belgeleri karşılığında toplanan paralarla, belge sahipleri hesabına riskin dağıtılması ve öteki inançlı mülkiye esaslarına göre sermaye piyasası araçları, altın ve öteki kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığı tarifı kullanılmaktadır.
BYF’ler, tüzel kişilikleri bulunmayan ve mal varlığı, kurucunun mal varlığından farklı olan enstrumanlardır. Yatırım ortaklığı ve hisse senetlerinin özelliklerini bir araya getirmektedir. Yatırım fonlarına benzer şekilde çeşitlendirilmiş hisse senedi sepetine yatırım yapılmaktadır. Ama yatırım fonlarından farklı araçlardır.
BYF’ler bir hisse senedi benzer biçimde işlem görmektedir. Aynı zamanda yüksek likidite ve rahat alım – satım özellikleri ile de hisse senetleri ile benzerdirler. Tek bir enstrüman satın alarak, çeşitli enstrümanlara yatırım yapılmış olunmasıyla da avantajlıdırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*