En Kazançlı Yatırım Araçları: Vadeli Mevduat Hesapları ve Katılım Hesapları

Birikimlerin belli bir süreliğine faiz kazanması temeline dayanan vadeli mevduat hesapları, bankalarda açtırılarak faiz getirisi elde edilebilir. En çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Vadeli hesaplara ne kadar getiri sundukları mevzusunda araştırmalar yaparak, size en avantajlı seçenekleri sunan bankada hesabınızı bayağıçe açtırabilirsiniz.
Türk lirası yada döviz cinsinden açtırılabilen vadeli mevduat hesaplarında vade süreleri çok çeşitlidir. 1, 3, 6, 12 ve 24 ay şeklinde seçenekler bulunmaktadır. Bu vadeler için ödenen senelik faiz oranları ile yatırdığınız paraya yönelik faiz oranları bulunur. Açtırdığınız hesapta anaparanız ve işleyen faiz beraber çalışmaktadır. Vade sonunda ise hesapta bulunan para tamamen çekilebilir, bir kısmı bırakılabilir veya otomatikman vade yenileme talimatı verilerek birikmesi sağlanabilir.
Katılım Hesapları
Bankaya yatırdığınız paradan faiz getirisi elde etmek istemiyorsanız katılım veya katılma olarak anılan hesaplardan açtırabilirsiniz. Katılım bankacılığını destekleyen bankalardan bu hesapları açtırarak, tıpkı vadeli mevduat hesaplarında olduğu şeklinde paranızı değerlendirebilirsiniz. Katılım hesaplarının vadelilerden farkı, faiz getirisi yerine kar oranının bulunmasıdır.
Katılım hesapları, kar – zarar ortaklığı için geliştirilen ve faizsiz bankacılık hizmeti sunan bir hesap türüdür. Bu hesaba yatırılan paralar; ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün finansmanında kullanılır. Daha sonra da kar – zarar ortaklığı çerçevesinde getiriler paylaşılır. Getirilerin paylaşılmasına ise kar hisseı denmektedir.
Ülkemizde biroldukça banka katılım hesabı ile hizmet vermektedir. Döviz, Türk lirası ve kıymetli madenler üzerine bu hesaplar açılabilmektedir. Açtırılan hesabın türüne gore kay paylaşım oranları değişirken, her bankanın uyguladığı politika bilinmelidir.
Bununla birlikte birikimli katılma hesapları açtırabilir ve minik birikimlerinizle uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz. Asgari 3 yıl ve azami 10 yıl benzer biçimde vadelerde hesabınızı açtırabilirsiniz. Aylık veya 3 aylık periyotlarda birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*