En Kazançlı Yatırım Araçları: Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Kripto Paralar

Borsa İstanbul çatısı altında etkinlik gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işlem gören yatırım enstrumanlarıdır. Türev araç olarak tanımlanırlar ve belli yatırım enstrumanlarının mevzu olduğu sözleşmelerdir. Döviz, emtia, hisse senedi, borsa endeksi şeklinde biroldukça enstrüman bu sözleşmelere konu olmaktadır ve bunlar dayanak varlık olarak anılırlar.
Futures ismiyle de malum bu sözleşmeler; sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, belirlenen gelecek bir tarihte bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma yada satma hakkı verirler. Dört ana unsuru bulunur ve bunlar; kalite, fiyat, miktar, vade şeklinde sıralanır. Bu asgari unsurlar, borsalarda işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri için ölçüm edilmiştir.
VİOP’ta işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri; hisse senetleri, döviz, kıymetli maden, emtia, endeks, yabancı endeks, yatırım fonu şeklinde birçok yatırım aracına dayalı şekilde oluşturulmuşlardır. En yüksek işlem hacimleri ise Dolar/TL ve altın sözleşmelerinde toplanmıştır.
Kripto Paralar
2017 yılının ikinci yarısında gösterdikleri hızlı çıkış ile isimlerinden sıkça bahsettiren kripto paralar, kazançlı yatırım araçları olarak görülmeye başlanmıştır. Dijital para, sanal para, kripto coin gibi biroldukça isimle anılan bu enstrümanlar, henüz yasal olarak bir piyasa tarafınca kabul edilmemişlerdir. Ama ülkemizde yasak bulunduğunu gösteren bir ibare de bulunmaktadır.
Bitcoin ile yaşamımıza giren kripto paralar, dijital ortamda geliştirilen, yazılım uzmanları tarafınca yüksek performanslı bilgisayarlar ile üretilen, bir merkez bankasına yada aracı kuruma ihtiyaç duymaksızın transfer edilen alışveriş araçlardır.
İlk olarak 2008 yılında hayatımıza giren bu paralar, günümüzde alternatif yatırım enstrumanları olarak işlem görmektedir. Bitcoin, ethereum, ripple, litecoin benzer biçimde 1000’den fazla kripto parabulunmaktadır. Bu tarz şeylerin bazıları başarısını kanıtlamıştır ve genellikle bu türlere yatırım yapılmaktadır. Bazı minik coinler ise hemen hemen tam anlamıyla güven vermemektedir.
Kripto paralar, kendi borsalarında işlem görmektedir ve buralarda açacağınız hesaplar vasıtasıyla yatırım yapılmaktadır. Paribu, BTC Türk, Koineks benzer biçimde borsalar üzerinden bu paralarla da birikimlerinizi değerlendirme imkanına sahipsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*