En Kazançlı Yatırım Araçları: Gayrimenkuller

En çok tercih edilen yatırımlardan birisi de gayrimenkullerdir. Tarla, arsa, konut ve iş yeri olarak sıralayabileceğimiz gayrimenkuller, kısa yada uzun solukta yatırımcısına kazanç sağlayabilmektedir. Elbette değerlenecek bölgelerde gayrimenkul sahibi olmak son aşama önemlidir. Örneğin; vakit içinde kıymet kaybetmesi beklenen bir yerden arsa aldığınız zaman, kar etmek yerine zarar edersiniz.

Gayrimenkul yatırımının çeşitli zorlukları da bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kıymet kaybı yaşanması söz mevzusu olabilir. Konutta ise DASK şeklinde sigortaların yapmış oldurılması belli bir maliyettir. Bununla birlikte yıpranma ve tadilat şeklinde mevzuları da göz önünde bulundurmalısınız. Dolayısıyla karınızı hesaplarken bu harcamaları da hesaba katmayı dikkatsizlik etmemelisiniz.

Gayrimenkul yatırımı için alternatif başka yollar da bulunmaktadır. SPK tarafından düzenlenen gayrimenkul sertifikaları ve borsa kotuna alınarak hisse piyasasında işlem gören gayrimenkul yatırım fonları bulunmaktadır. Bunlar da kazançlı enstrümanlar olarak bilinmektedir.

SPK tarafından düzenlenen gayrimenkul sertifikaları; ihraççıların inşa edilecek yada edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç ettikleri, projenin belirli bağlarımsız bölümlerini yada bağlarımsız bölümlerin belli bir alan birimini temsil eden, nominal değeri eşit ana para piyasası aracıdır. Borsada işlem gören bu sertifikalar, ihraççılarına ana para piyasası vasıtasıyla finansman seçeneği sunmaktadır.

Gayrimenkul yatırım fonu katılma payları ise fon izahnamesinde yada ihraç belgesinde yargı bulunması kaydıyla SPK tarafınca izahnamenin yada ihraç belgesinin onaylanmasını takiben fon kurucusu tarafından yapılacak müracaat üzerine borsa kotuna alınarak pay piyasasında işlem görebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*