En Kazançlı Yatırım Araçları: Bireysel Emeklilik Sistemi ve Repo

BES kısa adıyla bildiğimiz bireysel emeklilik sistemi, tertipli birikimler yaparak emekliliğin rahat geçmesi için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir. Gelir elde edilen dönemde haiz olunan yaşam standartlarını, emeklilik döneminde de sürdürebilmek ve gereksinim duyulan ek harcamaları rahatça yapabilmek için BES iyi bir yatırım şeklidir.
Ülkemizde belli şartlara göre mecburi hale getirilen BES, belli bir süre birikim yapmış olduktan sonrasında devlet katkısıyla beraber size geri ödenmektedir. Ya da maaş olarak almayı da tercih edebilirsiniz. Hazine, SPK ve Emeklilik nezaret Merkezi tarafından denetim altında tutulan bir etkinlik olması da itimat vermektedir.
Geleceğe iyi bir yatırım şekli olan BES’e ilişkin fonlar da bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sözleşmeleri çerçevesinde çalışanlamış olurın maaşlarından kesilen katkı paylarının, emeklilik şirketi tarafından yatırıma dönüştürüldüğü fonlardır. Bu şirketler tarafınca kurulan ve portföy yönetim şirketleri tarafınca uzun vadeli yatırım stratejileri ile yönetilen bu fonlar da iyi birer alternatiftir.
BES yatırım fonları, portföy içeriğine göre sınıflandırılmaktadır. Bunlar; gömü tahvili, hisse senedi, para piyasaları, kıymetli madenler, grup BES fonları olabildiği şeklinde karma, faiz içermeyen ve standart fonlar olarak da isimlendirilir.
Repo
Yabancı bankaların öncülüğünde kullanılmaya başlanan repo, kısa vadede sabit getiri avantajına haizdir. Geri alma taahhüdü ile meydana getirilen satış işlemleri şeklinde tanımlanırlar. Kısa vadeli bir menkul kıymetin, belirli bir dehemmiyet sonucunda ilk satıcısı tarafınca geri alınmasını öngören bir işlem türüdür. Bir menkul kıymetin gerçek vadesinin alıcı ve satıcının gereksinimlarını karşılaması amacıyla kısaltması en önemli özelliklerindendir.
Repo işlemine mevzu olan enstrümanlar; devlet tahvili, gömü bonosu, banka garantili bono, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Toplu Konut İdaresi’nce ihraç edilen borçlanma senetleri, borsada işlem gören borçlanma senetleridir. Repo işlemlerinde ise menkul kıymetler müşteriye teslim edilmeden, merkez bankasının bloke hesaplarında veya BIST Takas ve saklama A.Ş’de depo edilirler. Teslim yerine bir alıntı düzenlenir ve alan kişi vade dolduğu süre makbuzu sayesinde ödemesini alır.
Kısa vadede güvenli bir kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için uygun işlemlerdir. Repo işlemlerinde kısa vadeli faiz geliri elde edilmektedir. Yatırımcı ile banka içinde meydana getirilen anlaşmaya göre işlem gerçekleşir. Özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde repo, iyi bir getiri sunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*