Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığı oylamaya sunulacak

Geçtiğimiz senelerde milyonlarca kişinin kişisel bilgilerini şirketlere satması nedeniyle yargı önüne çıkan Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığı için oylama yapılacak.

Facebook CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg’in bu iki görevi bir arada yürütmemesini isteyen hissedarlar bugünkü genel kurulda bir teklif verecek. Teklifle Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığını bırakarak bu koltuğu bağlarımsız birine bırakması istenecek. ‘Zuckerberg muhalifi’ hissedarlar genç milyarderin denetlenmeyen muazzam bir güce haiz olduğunu ve bunun şirketin problemlerına katkıda bulunduğunu düşünüyor. Hissedarlar şikayet etse de Zuckerberg yönetiminde facebook hisseleri halka arz edildiğinden beri yüzde 379 değerlendi.
Feysbuk Kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg’i zor bigün bekliyor. Facebook’un bugün gerçekleşecek yıllık genel kurulunda Mark Zuckerberg’in şirketin yönetim kurulu başkanlığını bırakması için oylama yapılması umut ediliyor. ABD ve İngiliz medyasında bakılırsa şirketin bazı hisssedarları genç milyarderin hem CEO’luk bununla beraber yönetim kurulu başkanlığı görevlerini bir arada yürüttüğü için ‘çok fazla güce haiz olduğunu’ düşünüyor.
GOOGLE VE MICROSOFT ÖRNEĞİ
Söz konusu hissedarların başlangıcında Trillium Varlık Yönetimi şirketi geliyor. 7.5 milyon dolarlık feysbuk hissesinin sahibi olan Trillium, bunun yanında ‘yüzlerce milyon dolarlık’ hisseye haiz hissedarlarla birlikte çalıştıklarını iddia ediyor. Trillium Başkan yardımcısı Jonas Kron Zuckerberg’in dünyanın en yüksek profilli şirketlerinden birinde tam zamanlı iki işi birden yürüttüğünü vurgulayarak “Kendisi CEO olmaya odaklanır ve başkasının bağımsız yönetim kurulu başkanlığına odaklanması daha iyi olur. Zuckerberg’in önünde kurucunun yönetim kurulu başkanı olmadığı Larry Page ve Google ile Bill Gates ve Microsoft örnekleri var. Bunun basit bir adım olmadığının farkındayım sadece bu, hem kendisinin aynı zamanda hissedarların yararına bir adım olacaktır” açıklamasında bulundu.
YÖNETİCİLER KARŞI ÇIKMIŞTI
Trillium’un bunun yanında konuyla ilgili hazırladığı teklif taslağında “feysbuk, hissedarlarının iki pozisyonu ayırma çağrılarına bugüne dek direndi. 2017’de benzer bir teklifi yöneticilerin ve yönetim kurulu üyelerinin oyu çıkarıldığında, hissedarların yüzde 51’i kabul etmişti. Söz mevzusu roller Google, Microsoft, Apple, Oracle ve Twitter’da söz mevzusu roller ayrılmış durumda. Ek olarak S&P 1500 şirketlerinin yüzde 59’unda CEO’luk ve yönetim kurulu başkanlığı farklı kişiler tarafından yürütülüyor” denildi.
87 MİLYON KULLANICININ BİLGİSİNİ PAYLAŞTI
Trillium’un çağrı niteliği taşıyan bu teklifinde bağlarımsız bir yönetim kurulu başkanının ve denetim eksikliğinin feysbuk’un problemlerına katkıda bulunmuş olduğu vurgulandı. Belli başlı sorunlar şu şekilde sıralandı:
• ABD seçimlerine Rus müdahalesi
• Cambridge Analytica ile 87 milyon kullanıcının kişisel verisinin paylaşılması
• Huawei dahil aygıt üreticileriyle veri paylaşımı
• Platformdaki düzmece haberlerin artması
• Myanmar, Hindistan ve güney Sudan’da şiddetin yayılmasına katkıda bulunmak
• Sitenin depresyon ve diğer akıl sağlığı problemlerına katkıda bulunması
• Reklamverenlere etnik azcaınlıkların reklamlarını görmesini engelleme seçeneğinin verilmesi
Zuckerberg, bu sorunlarla ilgili “Yeterince geniş bir açıyla ele almadık” itirafında bulunup özür dilemişti. Trillium bu özrü hatırlatarak “bağımsız bir yönetim kurulu başkanı gereken geniş açıyı sunabilir” değerlendirmesinde bulundu.
Selim Karahan derledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*