Yurt dışı e-ticaret alışverişlerinde yeni dönem

Bilindiği üzere kargo ile gönderilmekte olan E-Ticaret alanında yer almakta olan ve fiyat olarak 22 Avro’yu aşmayan ürünlerden vergi alınmıyordu. Bu kapsamda artık 22 avro sınırının tamamen ortadan kaldırılmasına karar verildi.

Elektronik tecim alanında kargo ile gönderilmekte olan ve ayrıca bedeli 22 avroyu aşmayan ürünlere verilmekte olan vergi muafiyetini sonlandırmakta olan düzenlemenin uygulanmasına bugünden itibaren başlandı.
Resmi Gazete’nin 15 Mayıs sayısında Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmıştı. Kararda, online yurt dışı sitelerinden yapılan ve değeri 22 avroyu geçmeyen alışverişlerdeki vergi muafiyetinin kaldırılması, kıymeti bin 500 avroyu geçmemek şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı kanalıyla gelen eşyalar ile yolcu beraberinde getirilen ve belirlenen limiti aşan eşyaların kıymeti üzerinden vergi alınması hükmü yer aldı.
Bugün itibarıyla yürürlüğe giren düzenlemeye bakılırsa, eğitim edilecek vergi oranı, eşya Avrupa Birliği ülkelerinden direkt gelirse yüzde 18, öteki ülkelerden ulaşırsa tek ve maktu olarak yüzde 20 olacak. Söz konusu eşyaların 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan olması durumunda ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.
Daha önce 2 yıl olan yolcu bununla beraber televizyon, müzik çalar ve cep telefonu getirme hakkı için öngörülen süre 3 yıl olacak.
Türkiye’deki bir kişiye posta yahut hızlı kargo taşımacılığıyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 avroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayınlardan vergi alınmamasına yönelik uygulama ise devam edecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*