Sesle Ticaret 40 Milyar Dolara Ulaşıyor

 

Ses Endeksi araştırmasına gore Avrupa’da averaj bir fert gün 2 saat 9 dakika, yılda ise toplamda 32 gün müzik, podcast ve sesli kitap dinleyerek zaman geçiriyor. Kadınların dinleme süreleri günde 131 dakikayken, adamların ise günde 128 dakikaya kadar ulaşıyor. Her 5 kişiden 2’si gelecek 5 yıl içerisinde sesle alışveriş meydana getirmeye hazır bulunduğunu belirtirken, senelik kişi başına sesli harcamalar şimdiden 212 Euro’yu aştı. Sesli ticaretin 2022 yılına kadar dünyada 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.
Ödeme teknolojileri kurumu Mastercard’ın gerçekleştirdiği Ses Endeksi araştırmasının neticelarına bakılırsa, yapılan “sesli eğlence” harcamalarının son 12 ayda yüzde 19 oranında arttığı ve Avrupa genelinde yılda birey başı ortalama 212 Euro’ya ulaştığı tespit edildi.

Araştırmada ortalama her üç haneden birinin (yüzde 30) akıllı hoparlöre haiz olduğu ve adamların sesli uygulamalara kadınlardan yılda ortalama 73 Euro daha çok harcadığı görüldü. Araştırmaya göre Avrupa nüfusunun nerede ise yarısı her gün kulaklık takıyor ve Y kuşağı günde 1 saat 53 dakikalık süre ile kulaklıkla vakit geçirenler arasında en uzun süreye haiz.

Ses Endeksi araştırmasına katılanlar arasında, müzik dinlemek için ses kontrollü cihazları kullananların yüzde 31’inin, radyo dinleyenlerin yüzde 23’ünün, sual soranların yüzde 13’ünün ve teknoloji meraklısı olan yüzde 21’lik kesiminin, sesle aktivasyon kullanarak alışverişe başladığı ve yüzde 19’un ise sesle alışverişi tamamladığını belirtti.
Araştırma ayrıca, gelecek 5 yıl içinde yaklaşık her 5 Avrupalı’dan 2’sinin sesle alışveriş yapmayı gerçekleştireceğini ortaya koyuyor. Son analizlere göre, sesli ticaretin 2022 yılına kadar dünyada 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

KADINLAR 3 DAKİKA FARK ATTI

Avrupa’da ortalama bir fert gün 2 saat 9 dakika, yılda ise toplamda 32 gün müzik, podcast ve sesli kitap dinleyerek geçiriyor. Mastercard Ses Endeksi neticelarına göre, hanımların 3 dakika fark ile erkeklerden daha iyi dinleyici olduğu görüldü. Kadınların dinleme süreleri günde 131 dakikayken, erkeklerin ise günde 128 dakikaya kadar ulaşıyor. 25-34 yaş grubundakilerin diğer yaş aralıklarına nazaran sesli kitap dinleme oranı daha fazla ve 55 yaş üzerindekiler ciltsiz kitaplarla daha çok süre geçiriyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 68’i, egzersiz yaparken dinledikleri belirli sesler sayesinde motive olduklarını, yüzde 71’i bazı seslerin üretkenliklerini artırdığını ve yüzde 84’ü ise daha mutlu hissettiğini söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*