Motive olanlar daha çok kazanıyor

Avustralya merkezli bir araştırma şirketinin gerçekleştirdiği çalışmaya göre motivasyonu yüksek çalışanlar çok daha yüksek meblağ kazanırken motivasyonu düşük olanlarda da durum daha vahim oluyor. Kadın ve erkek çalışanları ayrı olarak ele alan araştırmanın detaylarını yazımızın devamında olabilirsiniz.

Avustralya’da oluşturulan bir tetkik kadın ve erkek arasındaki gelir farkına yeni bir bakış açısı getirdi. Buna göre bayanlara atfedilen karakteristik özellikler, kadınların erkeklerden saatte yalnızca 9 sent daha az kazanmasına yol açıyor. Erkeklerin ‘başarı motivasyonunun’ daha yüksek olması ise 22 sentlik farka yol açıyor. Yani kadınların ülkemizde olumlu bir özellik olarak yayılan ‘erkek gibi kadın’ olmaya çalışmak yerine ilk olarak ‘başarı motivasyonunu’ artırması gerekiyor.

Günümüzde kadınların iş hayatında erkekler kadar etkin olması amacıyla çoğu çalışma yapılıyor. Genellikle son senelerde batı ülkelerinde kadınların üst seviye yönetimde daha çok rol alması amacıyla şirketler üstünde yoğun bir kamuoyu baskısı yaratılıyor. Kadın yönetici adedinin her geride bıraktığımız gün yükselmesi ise bir diğer bozukluğu daha çok görünür kılmaya başladı. Yapılan incelemelere göre dünya çapında kadınlar benzer iş yapan erkeklere göre daha az maaş alıyor. OECD’ye göre bu hususta iyileşmeler yaşansa da aynı işi yapan erkekler kadınlardan ortalama yüzde 15 daha çok maaş alıyor.

PSİKOLOJİK BOYUTU ELE ALINIYOR

Bu farkta sosyolojik, kültürel ve tarihsel çoğu gerekçe gösteriliyor. Bunun yanısıra incelemeciler bozukluğun psikolojik yönünü, yani kadın ve erkeklere atfedilen değişik karakter özelliklerinin tesirini de yoğun bir şekilde araştırıyor. Avustralya’nın Melbourne şehrinde belirleme edilen RMIT Üniversitesi’nden Dr. Leonora Risse ve ekibinin konuyla alakalı yaptığı ve Oxford Economic Papers doğrulusunda yayımlanan bir tetkik, kadın-erkek arasındaki gelir farkının anlaşılması hususu ile alakalı yeni bir bakış açısı kazandırarak son devresinin el ilgi çekici ekonomik makalelerinden birisi durumuna geldi.

5 ÖNEMLİ KARAKTER ÖZELLİĞİ

Dr. Risse ve ekibinin duyurduğu incelemeye göre Avustralya’da kadınlar ortalama saatlik 26, erkekler ise 32.5 Avustralya doları kazanıyor. Aradaki farkta kadın ve erkeklerin karakteristik özelliklerinin tesirini inceleyen ekip ilk olarak ‘büyük beşliyi’ inceledi. Büyük beşli gelir ve kişilik arasındaki teması aktaran 5 karakteristik özelliği anlatıyor. Bu 5 özellik dışadönüklük, uyumluluk, öz-disiplin, tecrübeye açıklık ve duygusal denge olarak açıklanıyor. Söz hususu 5 özellik üstünden kadın ve erkekler arasındaki gelir farkını ele alan çoğu tetkik bugüne kadar yayımladı. Dr. Risse ve ekibinin incelemesi da bu alanda benzer neticeler elde etti.

UYUMLU OLAN PARA KAYBEDİYOR

Örneğin ‘uyumluluk’ kulağa iyi bir özellik gibi gelse de kadınların bu hususta erkeklere göre daha yüksek puan alması gelir kayıbına yol açıyor. Bir numuneyle tanımlamak gerek görülürse uyumlu birisi maaş pazarlığı yapar iken daha basit ‘evet’ diyor. Bu da olası olandan daha az para kazanmasına yol açıyor. Bunun yanısıra birtakım bireylerin düşündüğünün aksine oluşturulan incelemeler ‘duygusal denge’ hususu ile alakalı erkeklerle kadınlar arasında rastgele bir fark olmadığını bundan dolayı bunun gelir farkına bir tesiri olmadığını meydana koyuyor. Bir diğer enteresan belirti ise yeniliğe açık olanların daha az para kazanması. Bu tip insanların daha özgür olabilecekleri meslekler seçtikleri amacıyla gelirlerinin daha düşük bulunduğu belirtiliyor.

İKİ ANA ETKEN VAR

‘Büyük beşli’ kişilik analizinde mühim bir yere sahip olsa da Dr. Risse ve ekibi bu beş özelliğin tesirinin erkek ve kadınlar arasındaki 6.5 dolarlık saatlik ücret farkının 9 sentini oluşturduğunu belirleme etmiş. Bu sebeple de incelemelerında ‘Başarı Motivasyonu’ içeriğine odaklanmışlar. ‘Ekip bir bireyin ‘Başarı Motivasyonu’nu belirleme eder iken bu kavramı meydana getiren iki ana faktöre bakıyor. Birincisi ‘başarı umudu’ ikincisi ise ‘başarısızlık korkusu.’

MOTİVASYONU TESPİT EDEN TEST

Ekip aşağı yukarı 8000 kadın ve erkeğin alttaki cümlelere verilen yanıtlar üstünden cinsiyetler arasındaki ‘Başarı Motivasyonu’ farkını belirleme etmiş. Bu cümlelere yanıt verenlerin yanıtlarını 1’den 7’ye kadar puanlamasını istemiş. ‘1’ kuvvetli bir şekilde katılmıyorum ‘7’ ise kuvvetli bir şekilde katılıyorum manasına geliyor.

Kişilerin ‘başarı umudu’ puanını saptamak amacıyla verilen cümleler:

1. Zor bir problemle karşılaştığımda derhal üstünde çalışmaya başlıyorum
2. Ne kadar becerikli bulunduğumu öğrenebileceğim haller hoşuma gidiyor.
3. Yeteneklerimin işe yaradığı hallerden keyif alıyorum.
4.Yeteneklerimin test edileceği görevler bana çekici geliyor.

‘Başarısızlık korkusu’ puanı ise şu cümlelerle belirleme edilmiş:

1. Bir bozukluğu derhal anlamadığımda gergin hissediyorum.
2. Etrafımda izleyen kimse olmasa bile yeni hallerde gergin hissediyorum.
3. Sorumluluğumun yüksek bulunduğu zor hallerde başarısız olmaktan korkuyorum.
4. Çözemediğim ya da anlamadığım görevlerden korkuyorum.
5. Başarılı olacağımdan emin olmadığım görevleri almakta çekingen davranıyorum.

Dr. Risse ve ekibi bu cümlelere verilen yanıtlar ışığında erkeklerin ‘başarı umudu’ hususu ile alakalı kadınların ise ‘başarısızlık korkusu’ bölümünde yüksek puanlar aldığını belirleme etti. Birçok faktör dahil edilerek oluşturulan hesaplama neticesinde kadınların ‘başarı motivasyonu’ bölümünde erkeklerden geride olmasının erkeklerden saatte 22 sent daha az para kazanmasına yol açtığını kanıtladı.

PROGRAMLAR OLUŞTURULMALI

Araştırma bu sebeple büyük ehemmiyet arz ediyor. Çünkü erkeklerle kadınlar arasındaki iş hayatındaki farkın karakteristik özelliklerden daha çok (iki katından çok) ‘başarı motivasyonu’ ile alakalı bulunduğunu net bir şekilde gözler önüne seriyor. Yani kadınların erkeklerle arasındaki gelir farkını kapaması karakteristik özelliklerini değiştirmesinden çok ‘başarı motivasyonunu’ yükseltmesi gerekiyor. Dr. Risse ve ekibi netice bölümünde kadınların ‘başarı motivasyonunun’ artırılması amacıyla itimat artırıcı programlar oluşturulmasının kadın-erkek arasındaki gelir farkının azalmasına yol açabileceği tavsiyesinde bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*