Mersin’de İncir Altın Yılını Yaşıyor

Ülkemizin özellikle ihracat konusunda değerli ürünlerinden bir tanesi olan İncir, 2019 yılında altın yılını yaşıyor. Özellikle Mersin’deki üreticiler incirin bu yılki fiyatından fazlası ile memnunlar. Yapılan ilk hasat ile birlikte incir kilosu 15 TL’den alıcı bulmuştu. Zamanla incirin kilosunun 6 TL’ye inmesi hem üreticiyi hem de tüketiciyi fazlası ile sevindirdi.

Mersin’in üretim konusunda zengin olan Mut ilçesinde bilindiği üzere ilk hasatta 15 liradan alıcı bulmuş olan incirin kilosunun artık 6 lira ile satılması herkesi çok mutlu etti.
Mut’ta bu yıl beş bin ton civarındaki incir rekoltesi olması bekleniyor. Türkiye’de piyasaya hızlı bir şekilde erken incir sunabilen ilçede ise yaklaşık bin 500 aile 6 bin dekar büyüklüğünde bir  alanda ekili olan incirden elde ettikleri gelirle halk yüksek oranda geçimlerini sağlamaktadır. Tadı ve özellikle de şırası fazlası tercih edilmekte olan Mut inciri 2019 yılında fiyatı ile herkesi sevindirdi.

2018 Yılını Göre Fiyatlar Çok Daha İyi

Bu yıl 5 bin ton rekolte beklemekte olan Mersin’de incir üreticileri, “Henüz gün doğmadan sabahın çok erken saatlerinde kalkıyoruz. Sıcaklar henüz başlamadan incirlerin birçoğunu topluyoruz. Eğer olur da sıcağa kalma gibi bir durum olursa incirlerin sahip olduğu sütü vücutlarımızı yakıyor. Toplamasının gerçekten zor olmasına rağmen bu yıl fiyatının 6 TL olması bizleri mutlu ediyor. Fiyatlar 2018 yılına göre fazlası ile iyi. İncir bu yıl altın yılını yaşıyor dememiz mümkün. 2019 yılında vermiş olduğumuz emeklerimizin karşılığını fazlasıyla almaktayız. Piyasanın bu şekilde devam etmesi halinde incirden bu yıl iyi miktarda para kazanacağız” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*