Merkez Bankası’ndan Swap Hamlesi

Merkez Bankası önemli bir değişikliğe giderek Swap konusunda kritik bir hamlede bulundu. Yapılan bu hamle ile Swap ihalesinde bazı değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklere göre bankaların artık döviz karşılığından TL’yi 1 hafta vade olarak swap işlemi olmayacak. Onun yerine çoklu fiyat yöntemi ile 1, 3, 6 ay vadeli swap işlemleri gerçekleştirecek. Alınan bu karar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basın duyurusu ile paylaşıldı.

TCMB, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap ihalesinde birtakım önemli değişikliklere gitti.

TCMB, “Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasına İlişkin Basın Duyurusu” yayımladı.

Yapılmış olan bu duyuru ile ne gibi piyasada ne gibi değişimlerin meydana geleceği merak ediliyor. Merkez bankasının bu önemli duyurusu ile birlikte ekonomistler konu hakkında pek çok analiz ve yorumda bulundu. Yapılan bu yorumlar özellikle yatırımcılar için oldukça büyük önem arz edebilir.

TL ile döviz likiditesi hakkında genişliğin artırılması için, mevcut piyasada hala kotasyon yöntemiyle 1 hafta vade ile olarak gerçekleştirilen döviz karşılığı ile TL swap işlemlerinin artık çoklu işlem yöntemi ile 1, 3 ve 6 ay vadeli bir şekilde de gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtilmiş olan duyuruda, “İhtiyaç olması halinde böyle günlerde açılacak olan ihaleler ile ilgili ayrıntılar aynı gün saat 10.00’da veri dağıtım sistemleri aracılığı ile ilan edilecektir. şeklinde açıklama yapıldı.

Ekonomi konusunda uzman kişilerin yaptıkları açıklamalara göre TCMB’nin yapmış olduğu bu önemli hamle ile rezervlere önemli katkılarda yapılabileceği belirtildi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*