İşsiz annelere günde 80 lira harçlık! İŞKUR işsiz anne harçlığına başvuru şartları neler?

 

İŞKUR, İşte Anne projesi ile 15 yaşından minik çocuğu olan ve çalışmayan annelere gmeşhurk 80 lira harçlık veriyor. İŞKUR, işi olmayan anneler harçlık projesiyle, İŞKUR’a kayıtlı herhangi bir mesleği olmayan, bir mesleği olmakla beraber mesleğinde iş bulamayan veya mesleğinde kafi olamayan işsiz değerli üyelerimizin niteliklerini geliştirerek istihdam edilebilirliklerini artırmayı fakatçlıyor. İşte, İŞKUR işi olmayan anne harçlığına müracaat şartları…
İşsiz annelere günde 80 lira aylık 2 bin 400 lira harçlıkla işbaşı eğitim programı kapsamında meydana getirilen İşte Anne projesinin detayları merak ediliyor. 15 yaşından küçük çocuğu olması, annelerden başvuruları esnasında aranan en önemli şart. Programa katılan anneler çocuk bakım desteğinden yararlanma şartlarını taşıyorsa, ek olarak Bakım Desteği de alabilirler. Detaylar haberimizde.

İŞKUR İŞSİZ ANNE HARÇLIĞINA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten yararlanmak için Yönetmeliğin 32’nci maddesinde belirtilen mesleki eğitim kurslarına katılma şartlarına ve 52’nci maddesinde belirtilen işbaşı eğitim programlarına katılma şartlarına kurs/program süresince haiz olunması gerekmekte olup ek olarak projeden yararlanacak hanımların kurs ve programlara katılmadan önce iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanması gerekmektedir.

İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten, sosyal yardım yahut toplumsal ve ekonomik destek alan hanımlar ile Aile, Çalışma ve sosyal Hizmet Bakanlığı’nın (Bakanlık) hanıma yönelik şiddetle savaşım alanında hizmet sunan müesseselarından faydalanan hanımlar öncelikli olmak üzere Genel Müdürlük tarafınca belirlenecek gruplar içinde yer edinen diğer kadınlarda yararlanabilecektir.Projeden yalnızca 0-15 yaş içinde (15 yaş dâhil) çocuğu olan hanımlar yararlanabilecek olup çocuğun proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması projeden yararlanmaya engel olmayacaktır. Kadınların evlatlık edindiği çocukları için de destekten yararlanma hakkı bulunmaktadır.

“sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına Katılan hanımlara Çocuk Bakım Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar” kapsamında düzenlenen kurs veya programlara katılanlardan çocuk bakım desteğinden yararlanma şartlarını taşıyanlara ayrıca Bakım Desteği de ödenebilecektir.

İŞSİZ ANNELERE 80 LİRA HARÇLIK PROJESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınların çocuk sahibi olduklarını gösterir belgeyi İl Müdürlüğüne ibraz etmesi gerekmektedir.

Ek olarak, “sanayi Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına Katılan kadınlara Çocuk Bakım Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar” kapsamında düzenlenen kurs veya programlara katılanlardan çocuk bakım desteğinden yararlanma şartlarını taşıyan kursiyer/katılımcıların ilgili mevzuat kapsamında talep edilen belgeleri de ibraz etmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*