Emekli maaşlarına temmuz zammı ne zaman yapılacak?

 

Emekli maaşları ile ilgili son dakika gelişmesi! Milyonlarca emeklinin merakla beklediği emekli maaşı zamları için tarih belli oldu. Emeklinin ikinci alacağı zam temmuz ayında gerçekleşecek. Haziran ayı enflasyon rakamları açıklanması ile birlikte temmuz ayı emekli maaşı zam oranı da belli olacak.
Temmuz ayı emekli maaşlarına zam ne kadar olacak? Emekli maaşlarına zam oranı hangi tarihte belli olacak? Emekli maaşları ile ilgili son dakika gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İşte emekli maaşlarında son durum…
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),tüketici tutarlarının mayıs ayında yüzde 0.95, ocak-mayıs aylarını kapsayan 5 aylık dönemde de yüzde 4.99 oranında arttığını açıkladı. Işyar ve memur emeklileri her 6 ayda bir, normal toplu sözleşme zamlarının yanı sıra geçmiş 6 ayda oluşan enflasyon farkını alıyor.
Bunun dışında eski SGK ve Bağ-Kurlu olarak malum işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise her 6 ayda bir, geçmiş 6 ayda oluşan tüketici enflasyonu kadar zam yapılıyor. Milyonlarca işyar ve işgören emeklisinin enflasyon farkının, öteki emeklilerin ise 6 aylık zammının net olarak ortaya çıkması için haziran ayı enflasyonunun açıklanması gerekiyor.
Haziran enflasyonu 3 Temmuz’da açıklanacak. Henüz 1 ay olmasına karşın ilk 5 aylık enflasyon gelişmesi, zam ve enflasyon farklarına ilişkin ipuçları verdi.
Tahminlere gore; net maaşı 2 bin lira olan emeklinin geliri yüzde 4.99’luk artışa nazaran 2 bin 99 lira 80 kuruşa, yüzde 6.7 zamma nazaran 2 bin 134 liraya çıkacak. Bu rakamlar Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonrasında kesinleşecek
Zamlı aaşlar ne süre yatacak?
Zamlı emekli maaşlarının ne vakit yatacağı merak konusu. Emekliler her yıl Ocak ayında ilk zamlı maaşlarına kavuşuyor. Işyar emeklileri enflasyon farkıyla beraber ikinci zammı Temmuz ayında alıyor. Emekliler Temmuz maaşında farklarını hesaplarında görecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*