Büyüme rakamları açıklandı

Çok uzun bir süredir merakla beklenen Türkiye’nin büyüme rakamları açıklandı. 2019 yılının ilk çeyreğindeki büyüme rakamlarına göre Türkiye teknik resesyondan çıkmayı başardı. Bu bağlamda ülkemizde ilk çeyrekte %1.3 büyüme yaşadı.

2019 yılı ilk çeyrek büyüme sayıı açıklandı.Türkiye ekonomisi, 2019’un ilk çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 1.3 büyüdü ve teknik resesyondan çıktı. Senelik bazda ise iktisat yüzde 2.6 daraldı.Özel tüketim ve yatırımlarda daralma devam ederken, net ihracat büyümeye önemli katkı yaptı, kamu tüketimi de büyümeye ek destek verdi. Sektörel bazda ise inşaatta daralma güçlendi ve yıllık yüzde 10.9’a yükseldi. Sanayideki daralma ise hafif hız kesti ve senelik bazda yüzde 4.3’e indi. Gayrisafi Yurt İçi özgüıla tahmini, 2019 seneninın birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 16 artarak 914 milyar 699 milyon TL oldu. İşgücü ödemeleri, 2019 yılının birinci çeyreğinde bundan önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 20.9 arttı.
Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi özgüıla tahmini, 2019 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla %16 artarak 914 milyar 699 milyon TL oldu.

Gayrisafi Yurt İçi özgüılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2019 seneninın birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; ziraat sektörü toplam katma değeri %2,5 arttı, sanayi sektörü %4,3 ve inşaat sektörü %10,9 azaldı. Tecim, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri %4 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2019 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,3 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bundan önceki çeyreğe gore %1,3 arttı.

HANEHALKI NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI YÜZDE 4,7 AZALDI

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan müesseseların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2019 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine gore zincirlenmiş hacim endeksi olarak %4,7 azaldı. Devletin nihai tüketim harcamaları %7,2 artarken gayrisafi durağan ana para oluşumu %13 azaldı.

MAL VE HİZMET İHRACATI YÜZDE 9,5 ARTTI, MAL VE HİZMET İTHALATI İSE YÜZDE 28,8 AZALDI

Mal ve hizmet ihracatı, 2019 yılının birinci çeyreğinde bundan önceki yılın aynı çeyreğine bakılırsa zincirleme hacim endeksi olarak %9,5 artarken ithalatı ise %28,8 azaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*