2022’de canlı hayvan ithalatı ihtiyacı kalmayacak

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre 2022’de yılında Türkiye’nin artık canlı hayvan için ithalat yapmaya herhangi bir şekilde ihtiyacı kalkmayacak. Konu ile ilgili açıklamalar ve detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Ziraat ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, son yıllarda Türkiye’de büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında artış yaşanmış olduğunı söyleyerek, “ortalama 9,5-10 milyon seviyelerinden 17 milyon büyükbaş hayvan varlığına ulaştık. Ayrıca 30 milyonlardan 47 milyonlara gelen bir küçükbaş hayvan varlığımız var. Temel kaide kendine yeterliliktir. 2021-2022 saygınlıkıyla kırmızı et üretimine yönelik bir canlı hayvan ithalatı ihtiyacı kalmayacaktır” dedi.
Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Kargalı köyünde büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftliklerini ziyaret etti. Ziyarette besiciler ile bir araya gelen Erdurmuş, Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabirine açıklamada bulundu. Türkiye’de hayvan sayısında yukarı doğru bir ivme kazanmış olduğunı belirten Erdurmuş, canlı hayvan sayısındaki artışla birlikte verimlilikte de ciddi bir artış bulunduğunu söylemiş oldu. Türkiye’nin hayvancılıkta bir başarı hikâyesi yazdığını söyleyen Erdurmuş, “Hem süt üretiminde bununla birlikte kırmızı et üretiminde dünya ülkelerindeki artışları Türkiye ile kıyasladığımızda ülkemiz ciddi bir oran yakalamıştır. Türkiye tarımsal hâsıla açısından Avrupa’da birinci, dünyada yedinci oldu. Bu özgüılaya ulaşılmada hayvancılığın ciddi katkısı var” dedi.
‘CANLI HAYVAN İTHALATI YAPILMAYACAK’
Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde problemlerı tespit edip, müdahale ettiklerini söyleyen Erdurmuş, şöyle konuştu: “Hayvanlarımızda ciddi bir döl verim problemimiz var. Bunun nedenlerini ortaya koyduk. 2019-2020 dönemi için destekler verimlilik esasına bakılırsa planladık. Artık verimli üretim meydana getiren çiftçilerimiz, bakanlığımızdan çok daha çok destek alacak. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor. Bizim kırmızı et üretimiyle alakalı sorunumuz var. Bu problemi aşabilmek için dönem dehemmiyet besilik hayvan ithalatı yapma durumumuz var. Biz şimdi 2019 planımızı yaptık, burada yerli üreticiyi de korumak lazım. Temel kural kendine yeterliliktir. 2021-2022 itibariyle kırmızı et üretimine yönelik bir canlı hayvan ithalatı ihtiyacı kalmayacaktır.”
‘1 MİLYON DOLARLIK KÜÇÜKBAŞ İHRACATI YAPTIK’
Erdurmuş, 2018 yılı sonu itibariyle küçükbaş hayvan ihracatına da başladıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Dolayısıyla sektörün önü açık, sektör şu anda 47 milyon seviyesinde özellikle 2018’in sonu ve 2019’un başı itibariyle de yoğun şekilde ihracat yaptığımız bir sektör. Türkiye adına da çok güzel bir gelişmedir. 2018 sonu 2019 başıyla birlikte Ortadoğu ülkeleri ve Kafkas ülkelerine 1 milyon dolar yöreında bir ihracat gerçekleştirdik. Bu total ihracat rakamları arasında düşük ama sıfırdan gelen bir rakam bulunduğunu da hatırlatalım.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*