Riskler de büyük, fırsatlar da

Bu haftayı İstanbul seçimleri ile geçireceğiz. Gelecek hafta seçim geride duracak fakat S400’lerin alımı ve ABD gerginlik bizimle olacak. Önce tutuklu iki ABD vatandaşının mahkemesi görülecek. Arkasından 28-29 Haziran’da Trump ile Erdoğan görüşmesinde dananın kuyruğu kopacak. Riskler de büyük, fırsatlar da.
Cuma günü sabah nisan ayı ödemeler dengesi verileri açıklandı. Geçen yıl nisanda 5.597 milyon dolar olan aylık cari açık bu nisanda 1.334 milyon dolara indi. Açıktaki daralma yüzde 76.2 şeklinde yüksek düzeyde.
Yılın 4 aylık döneminde ise cari açık 21.822 milyon dolardan 3.331 milyon dolara düştü. Buradaki azalma da yüzde 84.7 yine çok yüksek düzeyde gerçekleşti.

Senelik cari açık da geçen yılın nisan ayında 57.074 milyon dolardan 8.634 milyon dolara geriledi.Düşüş meblağ olarak 48.440 milyon dolar veya yüzde 84.9 düzeyinde.

16 YIL ÖNCEYE GİTTİK

-doğrusu bir yıl içinde cari açık 50 milyar dolara yakın düzeyde azaldı. Kur artışı, faiz artışı, ekonominin gerilemesi, ihracat ve gezim gelirlerinin artması, yurt dışından finansman zorlukları nedenleriyle cari açık daraldı.

Nisan 2019’da son bir yıllık 8.6 milyar dolarlık cari açık, 2003’teki 7.5 milyar dolardan sonraki en düşük düzey. Doğrusu açığı daraltmada 16 yıl öncesine gittik.

AÇIK TEMMUZDA SIFIRLANABİLİR

-Açığın mayıs, haziran ve temmuzda daha da gerilemesi mümkün. Bu yılki eğilim sanki her aya 1 milyar dolar düşecek şeklinde bir açığın oluştuğudur. Mayıs ve hazirandaki dış ticaret verileri de bu yönde gerçekleşiyor. Üç ayda geçen yılki cari açık 11.375 milyar dolar ediyor. Bu sayıı çıkartıp yerine 3 milyar dolar geldiğini varsayarsak temmuz ayı cari açık sıfırlanmış benzer biçimde olacak.

YILIN nihayetinde YARI YARIYA DÜŞEBİLİR

-Devamında ise baz tesiri tersine dönüyor. Çünkü geçen yıl cari fazla vermeye başladık. Bu yüzden ağustostan itibaren cari açık yeniden büyümeye başlamış olacak. Yılı muhtemelen 2018’deki 27 milyar dolarlık açığın yarısı düzeyinde kapatabiliriz. Gayet makul bir oran ve 800 milyar dolarlık GSYH oranı da yüzde 1.5 kadar.

-Yüksek büyümeden daralmaya döndük, bunun bir yan etkisi olarak düzelen cari açıkla karşılaştık. Verdik büyümeyi, kurtardık dış dengeyi. Bir taraftan kazandık fakat öte taraftan kaybımız daha büyük. Eninde sonunda büyümek zorundayız. Bunu da cari açıksız yapabilirsek ne iyi. Kalıcı ve kaliteli bir büyümeyi yakalayabiliriz.

TARİHİ GÜNDE NOT KIRILDI

-Cari açıkta tek haneli rakamlara inildiği, hatta küresel kriz düzeyinin de altına geçildiği tarihi bir günde notumuz kırıldı.Cari açıkta en net sonuç aldığımız ve bunun açıklandığı gün bu şekilde bir tablo ile karşılaştık.

-ama not kırılırken de öne sürülen en önemli gerekçe ödemeler dengesi krizi riskinin yükselmesiydi.

-Bitişikte hem cari açık rakamlarına bununla birlikte dış borç stokuna yer verdik. Evet, TCMB rezervinde son bir yılda 10 milyar dolar kadar azalma var. Sadece dış borç stokunda da aynı tutarda bir azalma söz konusu.
Habertürk yazarı Abdurrahman yıldırım yazdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*