Konut Kredisine Yoğun Talep

Geçtiğimiz aylarda konut kredisine olan başvurularda pek fazla yüksek bir oran göze çarpmıyordu. Ancak bankaların konut kredisi konusunda faiz indirimi yapması ile birlikte ilk günlerde direkt olarak 13. 000 kişiden fazla müşterinin konut kredisi başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Bankalar her ne kadar kaç kişiye kredi verdiklerini açıklamasalar da yapılan başvuru sayısının bu denli çok olması konut kredisine olan ilginin arttığının önemli bir göstergesi oldu. Konut kredisi konusunda ise ne kadar kişinin başvurusunun kabul edildiği bilinmiyor. Bilindiği üzere kredi başvurularında Findeks puanı ve daha önce kullanılmış olan kredi ve kredi kartlarının düzenli ödenmiş olması gibi daha pek çok faktör göz önüne alınıyor. Bu tarz kriterlere uymayan kişilerin de kredi başvuruları onaylanmıyor. Ancak yapılan bu konut kredisi başvuruları ile 2,1 milyar TL’nin değerinde bir başvuru yapılması yeni bir rekor niteliğinde olduğunu gösteriyor. Konut kredisi indirimi yapmış olan bankalar ise Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası.

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası geçtiğimiz hafta konut kredisi konusundaki faiz oranlarını % 1’in alt seviyelerine çekmesi ile birlikte vatandaşlardan gelmekten talep ile ilgili olarak i ortak bir açıklama yaptı.
Yapılmış olan bu açıklamaya göre yapılmış olan faiz indiriminin ardından, ilk iki gün içerisinde Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’na 13 bin kişiden fazla müşterinin toplamda 2,1 milyar Türk Lirası’nın üstünde bir konut kredisi başvurusu yapmış olduğunu ifade etti., “Belirtilmiş olan başvurum miktarı şimdiye kadar  48 saat içinde meydana getirilmiş olan en yüksek miktardaki konut kredisi başvurusudur.” şeklinde açıklama yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*