İngiltere Brexit Tasarısını Onayladı

İngiltere’den merakla beklenen ve Avrupa Birliği’nden ayrılmayı esas alan Brexit tasarısı Kraliçe Elizabeth tarafından onaylandı. Peki şimdi ne olacak ve ekonomiler bundan nasıl etkilenecek? Detayları ve incelemeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkmasını sahibi olan tasarıyı onayladı. Kraliçe’nin onayıyla Brexit tasarısı yasalaşarak yürürlüğe girdi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit) dair yasa tasarısına onay verdi.

İngiltere’nin 31 Ocak’ta AB’den adeta ayrılmasının hukuki esasını teşkil eden tasarı, Kraliçe’nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi.

Tasarı parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasından süratle geçmiş, Lordlar Kamarasında ise birtakım değişikliklere uğrayarak geri gönderilmişti.

Başbakan Boris Johnson, Avam Kamarasındaki fazlalığını kullanarak farkılıkları iptal etmiş ve tasarıyı tekrardan Lordlar Kamarasına yollamıştı.

31 ARALIK’A KADAR ÜYESİ KALACAK

İngiltere ile AB arasında varılan Brexit anlaşmasına göre, ülke 31 Aralık’a kadar fiilen birliğin delegesi kalacak fakat siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak. Bu geçiş döneminde taraflar kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak amacıyla müzakere yürütecek.

İngiltere’nin geçiş dönemini uzatmak istemesi durumunda en geç haziran ayında talepte bulunması gerekecek. Fakat Johnson hükümeti, uzatma talep etmeyeceğini ve bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da ülkeyi AB’den 31 Aralık’ta bütünüyle ayıracağını ilan etmiş bulunuyor.

İngiltere 2016’da oluşturulan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

Eski Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, AB ile varılan Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmeyi başaramamıştı. 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken Brexit evvelce 31 Ekim’e, sonrasında da 31 Ocak 2020’ye ertelenmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*