‘İlk 5 ayda finansman ihtiyacı geçen yıla göre 26 milyar dolar azaldı’

Ülkemizde finans konusunda 2019 yılının ilk 5 ayında geçen seneye göre finansmana olan ihtiyaçta büyük bir azalma meydana geldi. Konu ile ilgili ayrıntılara haberimizi okuyarak göz atabilirsiniz. İşte o ayrıntılar…

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatın ithalatı karşılama oranında mayıs ayında yüzde 90’a ulaştık. Böylece de Türkiye’nin dış finansman ihtiyacını geçen senenin ilk 5 ayı ile bu senenin ilk 5 ayını karşılaştırma ettiğiniz zaman 26 milyar dolar aşağı çekmiş oluyoruz” dedi.
Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul’da emaslarda bulundu. Tuzla’daki Organize sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle bir araya gelen Pekcan, onların talep ve görüşlerini dinledi.Buradaki konuşmasında bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında informasyon veren Pekcan, Tuzla’nın Türkiye ve İstanbul ekonomisi için önemine işaret etti. OSB’nin Eximbank talebine değinen Pekcan, şu detayları verdi: “Eximbank’ın Üsküdar’da, Gebze’de bir şubesi var, Maltepe’de yeni bir şube açılıyor fakat buradaki ihracat rakamlarını biraz kıpırdatmamız lazım. Hemen bir bağlantı bürosu açalım, siz ihracatı artırdığınızda söz, buraya derhal Eximbank şubesi açacağız, elimden gelen desteği vereceğim.”

SAHA ZİYARETLERİ YAYGINLAŞACAK

Bakanlığın il ziyaretlerinden ve buradaki çalışmalardan bahseden Pekcan, saha ziyaretlerinde ise bakanlık yetkililerinin iş insanoğluını ziyaret ederek, onların sual ve sorunlarına çözüm bulduklarını dile getirdi. Pekcan, bu saha ziyaretlerini yaygınlaştırarak devam ettireceklerini belirterek, “Türkiye olarak bizim üreten ülkeler kategorisine geçmemiz gerek. Bu üretim bununla beraber teknoloji, markalaşma ve tasarım üretimi olmak zorunda. Katma kıymeti daha yüksek ürünler üretmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.
İHRACATÇILARA DESTEK

İhracatçı olarak çok fazla destek verdiklerini dile getiren Pekcan, bakanlık olarak dijitalleşmeye en fazlaca önem veren bakanlıklardan biri olduklarını söyledi. Pekcan, “İhracatın ithalatı karşılama oranında mayıs ayında yüzde 90’a ulaştık. Böylece de Türkiye’nin dış finansman ihtiyacını geçen senenin ilk 5 ayı ile bu senenin ilk 5 ayını karşılaştırma ettiğiniz vakit 26 milyar milyar dolar aşağı çekmiş oluyoruz. İç ticarette de ticaretin adil, hızlı, emin olması, refah seviyesinin topluluğun her kesimine yayılması yönünde çalışmalarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*