Bayramda 6 milyar TL’lik tatil yapılacak

Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte tatil sektörü de büyük bir hazırlık içine girmiş durumda. Önümüzdeki bayramda 6 milyar Türk Lirası değerinde tatil yapılacağı öngörülüyor.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bayram tatili sebebiyle yarından itibaren ciddi bir gezi hareketi başlamış olacağını söylemiş oldu.Bağlıkaya “Bayram tatilinde 6 milyar TL’nin üzerinde kısaca yaklaşık 1 milyar dolar ekonomik hareket bekleniyor. Fert sayısı olarak bakıldığında akraba ziyaretleri de dahil 7-8 milyon kişi gezi edecek” dedi. İç turlarda geçen senenin çok daha üzerinde bir hareket olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya yurt dışı tur satışlarında artış yaşandığını söylemiş oldu.
Bağlıkaya, Ramazan Bayramı tatiline ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl turizm sektörünün çok iyi gittiğini belirterek, yabancı gezgin açısından verimli bir sezona başlandığını, tahmin edildiği şeklinde bu senenin rekorla bitirileceğini kaydetti.
İç turizm hareketinin bayram vesilesiyle ciddi bir ivme kazanılmış olduğunı ifade eden Bağlıkaya, şunları kaydetti:
“Okul tatilleri, bayramlar da dikkate alındığında iç turizmde ciddi bir artış bekliyoruz. Turizmciler nisan ayının ortasından bu yana hazırlıklarını tamamladı ve müşterilerini bekliyor. Ülkemizde bayram tatili seyahatlerinde eş, arkadaş, akraba ziyaretleri de örutubet kazanıyor. Ülkemizin önemli bir kısmı gezi edecek benzer biçimde gözüküyor. Tayyare, tren ve otobüs dolulukları ve özele araç trafiğinden de bunu gözlemlemek mümkün. Yarından itibaren ciddi bir gezi hareketi başlayacak. Bayram tatilinin ekonomisi olarak bakılmış olduğunda 6 milyar TL’nin üzerinde, kısaca ortalama 1 milyar dolar, ekonomik hareket planlanıyor. Fert sayısı olarak bakılmış olduğunda akraba ziyaretleri de dahil 7-8 milyon birey seyahat edecek.”
Bağlıkaya, deniz, kum, güneş tatiline gidenler Antalya, Bodrum, Marmaris, Side, Çeşme bölgesini tercih ettiğini, bunun dışında kültür turlarının da yoğun ilgi gördüğünü Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Kapadokya turlarına ciddi ilginin bulunduğunu aktararak, bu bölgelerde de otel doluluklarının çok yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.
Yurt dışı turlarda yakın destinasyonların daha çok tercih edildiğini belirten Bağlıkaya, “Dövizle ilgili algı atlatılmış olarak gözüküyor. Bu bayramda yurt dışı tur satışlarında artış oldu. Paris, Prag, Budapeşte ve Balkan turları ilgi görüyor. İç turlarda geçen senenin çok daha üzerinde bir hareket var.” dedi.
“REZERVASYONSUZ GİDENLER BİR BİÇİMDE serüven İÇİN GİDİYOR”
Bağlıkaya, bayram tatili için rezervasyonun önemine işaret ederek, “Rezervasyonsuz gidenler bir biçimde serüven için gidiyor. Eğer yer bulabilirlerse kalacaklar, bulamazlarsa kalamayacaklar demektir. Eğer yer bulurlarsa erken rezervasyon yapanlardan daha çok ödeyeceklerdir. Türkiye’de kesinlikle birinci bantta bulunamasa da ikinci bantta, üçüncü bantta gene de yer bulma olanakı vardır, otellerin de 3-5 odasını bu misafirler için kapasite ayırır.” diye konuştu.
Geçen sene 29 milyar TL’nin üzerinde turizm geliri elde edildiğini. Bu sene 35 milyar TL hedefi konulduğunu anımsatan Bağlıkaya, “Bu hedefe ulaşmak için hepimiz elinden gelen tüm çabayı sarf ediyor. Otel dolulukları ve tur satışlarının görüntüsü bu rakamın yakalanacağı yönünde. Şu ana kadarki artışlar bu rakamları yakalayacağımızı gösteriyor.” dedi.
“SEÇİMDE TATİL SEBEBİYLE SEÇMEN SAYISINDA EKSİKLİK OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ”
Okullara getirilen ara tatile değinen Bağlıkaya, okul tatillerinde her insanın toplu olarak aynı dönemde seyahat ettiğini, ara dönemlerde tatil yapma olanakının oluştuğunu bunun gezi motivasyonunu artıracağını söylemiş oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*